Julia Czwordon - Adwokat
AKTUALNOŚCI
Zmiany przepisów dotyczących kierowców od 18 maja 2015 r.

Zmiany przepisów dotyczących kierowców od 18 maja 2015 r.
W dniu 18 maja 2015 r. wchodzą w życie zmiany przepisów m. n. Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń oraz ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo po ruchu drogowym, zaostrzające sankcje za naruszenie przepisów drogowych.
Istotną zmianą jest, iż  w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (tj.  50 km/h) lub przewożenia nadmiernej liczby osób, funkcjonariusz policji dokona zatrzymania prawa jazdy kierującego, a następnie prześle go do starosty w celu wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy - za pierwszym razem na 3 miesiące (art. 135 ust. 1 ustawy Prawo ruchu drogowym). Decyzja zostanie wydana niezależnie od tego czy prawo jazdy faktycznie zostanie zatrzymane przez policjanta. Trzymiesięczny termin zatrzymania prawa jazdy będzie rozpoczynał swój bieg od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta w trakcie kontroli drogowej, lub od daty jego zwrotu do właściwego organu (tj. starosty). W razie ujawnienia faktu ponownego kierowania pojazdem w okresie zatrzymania prawa jazdy na w/w postawie, okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy, a w dalszej kolejności nastąpi cofnięcie uprawnienia kierowania pojazdami. Przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami będzie wymagało od kierowcy spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie starającej się po raz pierwszy o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Ponadto, w ustawie przewidziano nową przesłankę cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami – dotyczy to kierowców, w którzy w okresie 2 lat od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy dopuścili się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń polegających na  spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h. Nowelizacja wprowadziła również nowy przypadek obligatoryjnego usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy kierujący nie posiadał stosownego uprawnienia (tj. nigdy nie uzyskał uprawnienia lub też zostało ono cofnięte). Zmiany dotyczą także przesłanek usunięcia pojazdu z drogi. Według nowych przepisów pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów. Funkcjonariusz policji będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.
Od 15 maja 2015 r.  obo­wią­zek prze­wo­że­nia dziec­ka w fo­te­li­ku za­le­ży tylko i wy­łącz­nie od jego wzro­stu a nie jak do tej pory od wieku (do 12 lat) albo wzrostu (poniżej 150 cm). Zabronione jest prze­wo­że­nie dzie­cka o wzro­ście po­ni­żej 150 cm na przed­nim fo­te­lu bez fo­te­li­ka bez­pie­czeń­stwa, dopuszczalne natomiast prze­wo­że­nie na tyl­nym sie­dze­niu bez fo­te­li­ka dzie­ci, które mie­rzą mi­ni­mum 135 cm pod warunkiem zapięcia dziec­ku pasów. Za prze­wo­że­nie dzie­ci bez fo­te­li­ka grozi man­dat w wy­so­ko­ści 150 zł i 6 punk­tów kar­nych.
Według nowych przepisów zwolnieni z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa są ko­bie­ty w ciąży, ze­spo­ły me­dycz­ne, tak­sów­ka­rze, in­struk­to­rzy i eg­za­mi­na­to­rzy szko­lą­cy przy­szłych kie­row­ców, funk­cjo­na­riu­szy Biura Ochro­ny Rządu i Żan­dar­me­rii Woj­sko­wej, a także osoby po­sia­da­ją­ce od­po­wied­nie za­świad­cze­nia le­kar­skie.
Zmianie ulegają również przepisy dotyczące kierowania pojazdami bez uprawnień. Według dotychczas obowiązujących przepisów kierowanie pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień było wykroczeniem, za które można było orzec karę grzywny (art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń). Wyjątkiem była sytuacja, gdy sprawa kierował pojazdem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, co stanowi przestępstwo określone w art. 244 Kodeksu karnego. Z dniem 18 maja 2015 r. przepis art. 94 § 1 będzie miał zastosowanie wyłącznie do osób, które nigdy wcześniej nie miały uprawnień do kierowania pojazdami. Nadto obok grzywny będzie można orzec w takiej sytuacji zakaz prowadzenia pojazdów.
 Z kolei osoby, które pod dopuszczą się kierowania pojazdem, w sytuacji kiedy uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnią przestępstwo określonego w nowym art. 180a Kodeksu karnego. Za ten czyn zabroniony ustawa przewiduje  karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Zaostrzaniu ulegają również sankcje dla: kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości (wydłużenie okresu, na który orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany wynosi 3 lata) a także dla kierujących, którzy, znajdując się w stanie nietrzeźwym spowodowali wypadek drogowy (sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości). W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Nadto, w Kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy przepis - art. 182a, który przewiduje możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jednak nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio zmiana sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów będzie możliwa po upływie co najmniej 10 lat.

Kancelaria Adwokacka adwokat Julia Czwordon ul. Piłsudskiego 74, 50-020 Wrocław
adwokatura polska