Julia Czwordon - Adwokat
AKTUALNOŚCI
Kilkukrotne zatrudnianie pracownika na okres próbny.

Proponując pracownikowi pracę na innym stanowisku, pracodawca może ponownie zatrudnić go na okres próbny pomimo, że pracownik był poprzednio zatrudniony – u tego samego pracodawcy - na okres próby a następnie na podstawie umowy o pracę na czas określony. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z 4 września 2013 r., w sprawie o sygn. akt II PK 358/12.
 
 
Zgodnie z art. 22 § 5 Kodeksu pracy, każda z umów, o których mowa w § 1 (umowa o pracę na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy), może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
 
 
Umowa na okres próbny jest umową szczególnego rodzaju, gdyż celem jej zawarcia jest dokonanie oceny przydatności zawodowej i umiejętności pracownika do pracy na danym stanowisku. W okresie próbnym również i pracownik może dokonać oceny, czy odpowiadają mu warunki pracy panujące u pracodawcy. Umowa na okres próbny, stosownie do swego celu, nie zapewnia jednak trwałości stosunku pracy. Po jej zakończeniu, pracodawca jeśli decyduje się dalej zatrudniać pracownika, powinien zatrudnić go na podstawie jednej z umów uregulowanych w art. 22 § 1 Kodeksu pracy. Co do zasady nie jest więc dopuszczalne ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny. Jednak z przytoczonego powyżej orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że przypadku gdy pracodawca stwierdzi nieprzydatność pracownika na danym stanowisku i zaproponuje mu zatrudnienia na innym stanowisku, może go zatrudnić na nowym stanowisku ponownie na okres próbny. Zdaniem Sądu Najwyższego jest to dopuszczalne nawet w sytuacji gdy pracownik był już wcześniej zatrudniony u tego samego pracodawcy (na przednim stanowisku) na okres próbny, a następnie np. na umowę o pracę na czas określony. 

Kancelaria Adwokacka adwokat Julia Czwordon ul. Piłsudskiego 74, 50-020 Wrocław
adwokatura polska